Poslanecká sněmovna schválila důchodovou reformu, jejíž součástí je i pozdější odchod do penze. Novinkou je i povinnost, která zaměstnavatelům pracovníků v některých náročných profesích ukládá přispívat 4 % mzdy do třetího penzijního pilíře.
Do třetího pilíře spadá i dlouhodobý investiční produkt, který mimo jiné nabízí i Portu s minimálním poplatkem 0.25 %. V tomto roce jsem měl možnost dosáhnout na zhodnocení přes 20 % díky příznivému vývoji na akciových trzích.
Vzhledem k očekávanému stárnutí populace je nicméně reforma penzí nezbytná a současné změny tak jdou správným směrem. Zůstává však otázkou, zda za 20 až 30 na důchody vůbec bude nebo se bude odcházet do důchodu dlouho po 70. roku života. Jen čas ukáže.
Češi si vydělají výrazně méně než průměrní Evropané. V roce 2023 činila česká roční hrubá mzda v průměru 23 tisíc eur (580 tisíc Kč), zatímco v EU necelých 38 tisíc eur (960 tisíc Kč). Zaostáváme tak třeba za baltskými Litvou a Estonskem. Na chvostu je stále Bulharsko, zatímco nejvíce vydělávají lidé v Lucembursku.
Klíčová úroková sazba České národní banky klesla poosmé v řadě na 4 %. Cílem je podpořit spotřebu a investice, což by mělo přispět k ekonomickému růstu. Nižší sazby ale s sebou nesou riziko vyšší inflace. Centrální banka tak bude nadále sledovat inflaci a kurzové výkyvy koruny. Další snižování ale rozhodně není vyloučeno.
Zdroj: Portu.cz (Email newsletter #362)